Ana içeriğe atla

ikon Program Hakkında

Psikoloji lisans programı, mezunlarımızın temel psikoloji kavram ve kuramlarına yönelik olarak zengin bir öğrenme çerçevesi içinde bilgi birikimi kazanması, araştırma ve mesleki uygulama becerileri edinmesi, etik kaygılara hâkim olması, edinilen kavramsal ve uygulama temelli becerileri çok çeşitli çalışma alanlarına aktarması ve lisansüstü eğitime hazır hale gelmesi bölümümüzün nihai amaçlarındandır.

 

ikon2

ikon2ASBÜ Psikoloji Farkı

ASBÜ Psikoloji, psikoloji öğrencilerine entelektüel düşünebilme, analitik ve kritik karar verebilme, belirli bir sorunu araştırmacı bakış açısıyla ele alıp çözebilme ve ulusal/uluslararası ortamlarda etkili iletişim kurabilme yetkinliklerini kazandırma misyonuna sahiptir.

ASBÜ Psikoloji, genç, dinamik, disiplinler arası çalışmaya yatkın, yurtdışı bağlantıları olan, öğrencileriyle işbirliği kurarak yapılacak projelere açık, öğrencilerin uygulamalarında bağlantı kurmalarını destekleyecek akademik kadroya sahiptir.

ASBÜ Psikoloji lisans programının öğretim dili %100 İngilizce’dir. Ayrıca, ASBÜ öğrencilerinin seçtikleri ikinci bir yabancı dili de (Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Arapça, Farsça, Ermenice, Çince veya Japonca) öğrenme imkanı bulunmaktadır.

Öğrenciler, araştırma uygulamaları derslerine ek olarak öğretim üyelerinin yürüttüğü bireysel araştırma projelerinde yer alabilme olanağı bularak araştırma deneyimlerini geliştirme ve entelektüel birikimlerini arttırabilmektedir.

ikon2


Günümüzde psikoloji alanının en önemli derneklerinden biri olan Amerikan Psikoloji Birliğinin (American Psychological Asspciation-APA) belirttiğine göre psikolojinin ilgi alanlarına göre oluşmuş 54 bölüm bulunmaktadır (örn. Estetik, Yaratıcılık ve Sanat Psikolojisi Derneği, Psikolojik Hipnoz Derneği, Kadın Psikolojisi Derneği, Askeri Psikoloji Derneği. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Türkiye’deki üniversitelerde bu bölümlerin hepsi yer almamaktadır. Buna rağmen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Psikoloji bölümü, dünya standartlarında belirlenen bu kapsayıcı bölümlere yönelik lisans öğrencilerine zengin bir müfredat hazırlamaktadır. Buna ek olarak, ASBÜ Psikoloji bölümünün eğitim dilinin İngilizce olması sayesinde, öğrenciler Türkiye’de yer almayan fakat gelecekte çalışmak istedikleri alanlara yurtdışı olanaklarıyla ulaşabilme şansına sahip olacaklardır.

İş Olanakları

dif3

 

Psikoloji lisans eğitimini tamamlamış mezunlar ön koşul, ek sınav ve değerlendirme kriterlerini sağlayarak Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi bakanlıklara bağlı devlet kurumlarına atanarak görev yapabilirler. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri özellikle değerlendirme ve danışmanlık becerilerinin kullanılacağı bir diğer çalışma sahasıdır. Mezunlar, yüksek lisans uzmanlığı çerçevesinde karşılanabilecek nitelik doğrultusunda, eğitim sektöründe (kolejler, kreşler vb.) ve özel sektörde (insan kaynakları departmanları gibi) uygulama alanlarına başvurabilirler. Klinik psikoloji uzmanları özel veya devlet sağlık kurumlarında psikoterapi hizmeti verebilirler. Psikoloji derecesi iş imkânları açısından zengin bir yelpazeye sahip olmakla birlikte, kariyer hedeflerinin gerçekleşmesinde yaşam boyu gelişim önemli bir gerekliliktir. Daha fazla bilgi için psy@asbu.edu.tr adresine mail atabilirsiniz

 

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.