Ana içeriğe atla

ASBÜ Psikoloji Bölümü %100 İngilizce eğitim vermektedir.

Psikoloji bilimi algı, biliş, duygu, tutum, davranış ve zihinsel sağlık süreçlerini anlama ve açıklamaya hizmet etmek üzere bilimsel bilgi üreterek bu bilgiyi uygulama alanına aktarma kaygısı taşır.

İnsan doğasının çok bileşenli yapısı göz önünde bulundurulduğunda psikoloji biliminin uzmanlıkta çeşitli alt alanlarının olması kaçınılmazdır. Deneysel psikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi ve klinik (uygulamalı) psikoloji söz konusu alt alanlardan yalnızca birkaçıdır. Psikolojinin insan doğasına ilişkin pek çok bileşeni bir arada barındırması disiplinler arası çalışmayı gerektirir. Bu doğrultuda Bölümümüzün temel vizyonu, psikolojinin alt alanlarını meslek elemanı yetiştirme düzeyinde  temsil edecek ve disiplinler arası çalışmaya imkân tanıyacak bir çerçevede öğretim programlarını hazırlayıp yürüterek uygun araştırma ortamı oluşturmaktır. Öğrenci merkezli yaklaşımı esas alan vizyonumuz öğretim programını ve araştırma altyapısını geliştirme noktasında dinamik ve yenilikçi bir anlayış benimsemektedir.

Psikolojinin çeşitli alt alanlarını temsilen sosyal mikroskop görevi görecek araştırma ve uygulama laboratuvarlarının açılması projelerimiz arasında yer almaktadır. Kapsamlı bir lisans eğitimine ek olarak açılacak olan yüksek lisans programlarının ilgi duyulan alt alanlar kapsamında uzmanlaşmaya izin vermesi hedeflenmektedir. Mezunlarımızın temel psikoloji kavram ve kuramlarına yönelik olarak zengin bir öğrenme çerçevesi içinde bilgi birikimi kazanması, araştırma ve mesleki uygulama becerileri edinmesi, etik kaygılara hâkim olması, edinilen kavramsal ve uygulama temelli becerileri çok çeşitli çalışma alanlarına aktarması ve lisansüstü eğitime hazır hâle gelmesi bölümümüzün nihai amaçları arasında yer almaktadır.

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.