Ana içeriğe atla
Doç. Dr.  Meltem ANAFARTA ŞENDAĞ
Doç. Dr. Meltem ANAFARTA ŞENDAĞBiyografi

Doç. Dr. Meltem Anafarta Ş. Psikoloji lisans eğitimini 1997’de ODTÜ’de tamamlamış, aynı üniversitede 2000 yılında Yüksek Lisans, 2007 yılında ise Doktora derecesini, klinik psikoloji alanında almıştır. Doktora yıllarında, TUBA Bütünleşik Doktora Program Bursu ile ilk olarak AAI (Adult Attachment Interview) Institute, Bergen-Norveç’te bulunmuş, ardından SUNY-Stony Brook, New York’taki bağlanma laboratuvarında Prof. Dr. Everett Waters ve Prof. Dr. Joanne Davila ile çalışmıştır. Bu süreçte, bağlanmanın gözlem, görüşme ve projektif yöntemlerle değerlendirilmesi ve bu araçların klinik alanda kullanımları üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Takip eden dönemde Yetişkin Bağlanma Görüşmesi için uygulayıcı ve değerlendirici eğitimini tamamlayarak, UCLA-Berkeley’den güvenirlik sertifikası almıştır.

 

Akademik kariyerine 1999 yılında ODTÜ Psikoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak başlayan Anafarta Ş., 2006 - 2022 yılları arasında Ufuk Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev almıştır. Bu dönemde araştırmalarını, kurmuş olduğu Klinik Psikolojide Bağlanma Araştırmaları Laboratuvarında (KP-BAL), gönüllü ve hevesli öğrencilerle yürütmüştür. 2023 Mart itibarıyla Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Psikoloji Bölümünde çalışmaya başlamıştır.


Araştırma Alanları

Klinik psikolojik değerlendirme, bağlanma travmaları, zihinselleştirme, duygu düzenleme süreçleri, yeme bozuklukları, obezite cerrahisi


Verdiği Dersler

Video ve Görseller

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.